Westfries Genootschap
Archivering
Westfries Genootschap Archivering Creatief Westfries Geschiedschrijving Kap en Dek Landelijk Schoon

Monumentale Kerken Projector Vrienden Westfries Museum Westfriese Families De Westfriese Molens

 
Delen :


RSS

Archivering » De Speelwagen » 1947 » No. 11 » pagina 326

Wat de lezers interesseert

Eerder verschenen in 'De Speelwagen', 2e jaargang, 1947, No. 11, pagina 326.
Uitgave: Historische Genootschappen in Hollands Noorderkwartier.
Auteur: D. Breebaart.

Wanneer men als reisgezel van „De Speelwagen” door onze mooie provincie trekt en men ontmoet onderweg één van die oude stoere Westfriezen, dan hoort men uit diens mond wel eens uitdrukkingen, die een nadere toelichting vereisen. Eén dezer dagen reden we door het "oude land", en bewonderden enkele mooie velden met crocussen. De eigenaar van dit bollenbedrijf maakte een babbeltje met ons en op onze vraag hoe groot dit bedrijfje was, antwoordde deze: 600 roed. Dit was aanleiding voor ons om eens nader kennis te maken met de verschillende oppervlakte-maten, die in dit gewest gebruikt worden. We laten ze hieronder voor onze lezers volgen:
1 ha = 100 are of 1 1/6 morgen of 3 1/2 gars of 42 snees of 625 kogge-roeden of 700 rijnlandse roeden.
1 Morgen = 85 5/7 are of 3 gars of 36 snees of 535,7 kogge-roeden of 600 rijnlandse roeden.
1 Gars = 28,56 are of 12 snees of 178,56 kogge-roeden of 200 rijnlandse roeden.
1 Snees = 238 m² of 14,88 kogge-roeden of 16,66 rijnlandse roeden.
1 Kogge-roed = 16 m².
1 Rijnlandse roed = 14 2/7 m².
In de buurt van de Langedijk drukt men de oppervlakte land meestal uit in snezen, terwijl daarentegen in West-Friesland men algemeen spreekt van roeden (rijnlandse roeden).
Aan deze opsomming kan nog worden toegevoegd de tuinders voet = 28 cm, in tegenstelling met de timmermansvoet, die 33 1/3 cm groot is.

D. Breebaart


© 1924-2012 Westfries Genootschap - Contact - Sitemap

West-Friesland, een streek met karakter binnen de Omringdijk.